Нови информационни табла за спирките в Пловдив

Нови информационни табла за спирките в Пловдив

През 2023 г. Тру Норд ООД, съвместно с Община Пловдив, разработихме проект за информационни табла, представящи по схематичен начин маршрутната мрежа на автобусния градски транспорт, в комбинация с по-важни и интересни туристически обекти в града. Проектът е част от цялостната концепция за подобряване на туристическата навигация и осигуряване на разбираема и достъпна информация за жителите и гостите на града.

  • Повече за цялостния проект за градска туристическа навигация, целта и ползите от нейното развитие, може да прочетете тук:
Туристическа карта на град Пловдив

 

  • Междувременно схемата за градски транспорт беше адаптирана за разглеждане от мобилни устройства на този линк:

https://www.plovdiv-transport-map.truenorth.bg/

 

Технически параметри

Целта на проекта е осигуряване на нова, актуална графична информация за автобусния градски транспорт на гр. Пловдив, за определен брой спирки, разположени в централната част и на някои по-възлови и натоварени места от автобусната мрежа.

Местоположение на спирките, които са предвидени за монтаж на информационно табло

Таблата са с размери 120 см / 120 см, разпечатани на цветно PVC защитно фолио, което се монтира върху стъклото на задната част на спирко-навеса по следната схема:


Монтаж на спирка с две и с три стъкла

За по-удобно ползване се монтират на лявото стъкло, под което няма предвидена пейка за сядане, на приблизително разстояние от настилката 85–90 см. и на равни отстояния от левия и десния край на стъклото.


Монтаж на задната страна на спирката

За спирко-навесите с подходящо местоположение на тротоара, с по-голяма натовареност и за удобство на изчакващите на спирката, е предвидено монтиране на още едно табло от задната им страна.

 

Дизайн

Графичната информация е предвидена да се помести в лист с размери 120 см / 120 см. Съдържанието на таблото е представено на схемата по-долу:


В горната част се представя информация за номера на текущата спирка, ма която е монтирано таблото, нейното наименование на български и английски език (или транслитерация) и номерата на автобусните маршрути, минаващи през нея.

В основната графична част е нанесена картографската основа с уличната мрежа на гр. Пловдив, разработена специално за настоящия проект. Върху нея е наложена актуалната маршрутна схема, представена чрез отделни 29 бр. цветни линии, всяка отговаряща за отделен автобусен маршрут. Всяка линия е надписана със съответния си номер в началото, края и по протежение на маршрута.


Спирките са изобразени с условен знак, показващ тяхното местоположение. Обикновено физически спирките са разположени срещуположно на пътното платно от двете страни или на сравнително близки разстояния една от друга. Така те най-често приемат едно наименование и съответно на схемата са обединени в един знак: (○)

Спирките, които нямат в близост съответстваща такава от противоположната страна на улицата, разположени са на по-голямо разстояние една от друга или от други технически съображения за по-голяма прегледност, са отделени с друг условен знак: (▷)

Той показва направлението на маршрутите, което спомага за ориентацията на ползвателя, да определи от коя страна на улицата се намира спирката.

Всички видове линии, условни знаци и спомагателни елементи са уточнени в легендата в долната част:


В горния десен ъгъл на таблото е поместена туристическа карта, с обхват на централната градска част на града, където са разположени основни туристически, архитектурни и природни обекти, на които е решено да се акцентира:


Туристическа карта за централната градска част

 

Разработени са и уникални условни знаци и пиктограми:


В отделна легенда в дясната част е поместена информация на български и английски език за 27 бр. притегателни точки разпределени в няколко групи — музеи, галерии, културно-исторически забележителности и къщи-музеи, с поредна номерация, които могат да се локализират на картите (номера в жълт кръг).

В долната част на таблото е поместен списък на автобусните маршрути по номер и наименование на първа и последна спирка, легенда, поясняваща работата с автобусната схема и легенда с използваните условни знаци.


“Вие сте тук”

На всяко табло е посочено текущото местоположение върху картата с условен знак и текст: „Вие сте тук“. Ако някоя от спирките попада в обхвата на малката туристическа карта, то там също е отбелязано местоположението й.


Шрифт и условни знаци

За да се запази тенденцията в унифициране и спазване на стандарт при дизайна на подобен род туристически табла, тотеми, транспортни схеми и други елементи от градската навигация, в проекта е използван български шрифт от семейството на на Аttractive (www.lettersoup.de), който е идентичен на шрифтовете SofiaSans, приети и използвани вече за всички елементи в градската навигация в София — градски транспорт, метро, указателни табели и др. Той е разработен специално за нуждите на градската навигация, разпознаваем и удобен за ползване при специфичните външни условия.

Условните знаци, които са използвани, са същите като в наличните до момента в туристическите карти и информационни табла за гр. Пловдив. При нужда от указване местоположението на нови обекти, за които липсва отделен условен знак, са създадени такива допълнително.

*     *     *

Повече за концепцията и изработването на схемата на градския транспорт в гр. Пловдив, проблеми и задачи, която тя решава, може да се прочете в статията тук:

Настоящата схемата е подготвена и предназначена за печат, но на посочения линк е адаптирана за ползване от мобилно устройство и компютър.



НУЖНА ВИ Е КОНСУЛТАЦИЯ?

Подробно ще разкажем за нашите услуги, видовете работи и типовете проекти, ще изчислим стойността и ще ви направим индивидуална оферта.